| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Księga gości | Forum dyskusyjne | Chat | Newsletter | Powiadom znajomego | Poczta | Facebook | Youtube | Google+ |
Polski English Deutsch
Wybrzeże Słowińskie Herb Słupska Mapa Lubinusa Słupsk Słupsk On-line Słupsk Słupsk
- | - Katalog Firm | Słupsk Powiat Firmy | Przetargi | Szukam/dam prace | Ogłoszenia | Pogoda | Kamery | Hejnał Słupski | Herb Słupska | Flaga Słupska | Społeczność Lokalna - | -
- | - Słupsk Powiat | Wyszukiwarka | Klimat | Kalendarz | Słupsk w liczbach | Miasta partnerskie | Plan miasta Słupska | Bezpieczny Słupsk | Bezrobocie Słupsk | Sylwester Słupsk - | -


Słupsk On-line Słupsk On-line / Historia / Słynni Słupszczanie


Z miastem Słupsk powiązanych jest wiele osób, które są, lub były znane w życiu naukowym, kulturalnym lub politycznym na ternie Polski a nawet świata. Najbardziej znane postacie ze Słupska to: Heinrich von Stephan - wynalazca karty pocztowej, Otto Freundlich - abstrakcjonista, Paweł Kryszałowicz - piłkarz, Grażyna Auguścik - wokalistka jazzowa. W Słupsku mieszkał przez wiele lat Gebhard Leberecht von Blücher - feldmarszałek pruski, który zwyciężył w bitwie pod Waterloo, arcymistrz brydżowy - Henryk Wolny, medaliści olimpijscy w boksie Kazimierz Adach i Aleksy Antkiewicz i inni.
Źródło: Wikipedia

001. Heinrich von Stephan
Poliglota, generalny pocztmistrz II Rzeszy, inicjator światowego Związku Pocztowego i twórca kartki pocztowej; autor prac naukowych m.in. w dziedzinie geografii gospodarczej i handlu światowego; poeta; 20 X 1879 otwierał gmach wzorcowej dla całych Niemiec poczty przy obecnej ul. Łukasiewicza w Słupsku; ur. w Słupsku 7 1-1851 - zm. 8 IV 1897 w Berlinie (pochowany tamże na cmentarzu gminy Św. Trójcy/.
Nigdy na przestrzeni dziejów nie pojawił się człowiek, który mógłby mu dorównać międzynarodową sławą, a mimo to jest współczesnym mieszkańcom Słupska nieznany. Cieszę się, że moje publikacje zainspirowały słupskich filatelistów...

002. Książę Bogusław V
1329 rok nie zapisał się pozytywnie na kartach historii naszego miasta. Właśnie wtedy książęta szczecińscy oddali ziemię słupską w zastaw Krzyżakom, nawet nie pytając o zdanie na ten temat głównych zainteresowanych - słupszczan.

003. Książę Bogusław X
Początek rządów Bogusława X w księstwie słupskim był trudny dla miasta, które zostało mocno zniszczone przez pożar. Podstawą działania księcia i mieszkańców była więc przede wszystkim odbudowa miasta.

004. Otto Freundlich
Otto Freundlich - niemiecki malarz, rzeźbiarz, grafik, rysownik i teoretyk sztuki. Jeden z pionierów sztuki abstrakcyjnej. Urodził się w 1878 roku w miejscowości Stolp in Pommern, czyli w Słupsku. Uczył się w szkole handlowej, studiował stomatologię - porzucił jednak te stateczne "mieszczańskie" zajęcia, by w całości poświęcić się sztuce. Mieszkał i tworzył we Florencji, Berlinie i Kolonii, wiele lat życia spędzając w Paryżu. Wśród jego przyjaciół byli Pablo Picasso, Georges Braque i Guillaume Apollinaire. W faszystowskich Niemczech został potępiony z powodu żydowskiego pochodzenia, zginął na Majdanku. Jego dorobek obejmuje zaledwie około 550 dzieł (w tym zniszczonych i zaginionych). Muzeum w podparyskim Pontoise posiada aż 50 jego prac. Stworzył idee Europejskiej Drogi Rzeźb, która zakładała ustawienie setki rzeźb różnych artystów wzdłuż dwóch tras z północy na południe i ze wschodu na zachód Europy. Droga ta - symbol wolności i pokoju - miała rozpoczynać się we Francji, przebiegać przez Niemcy, Polskę w tym również przez Słupsk, gdzie do dziś stoi dom, w którym urodził się artysta i kończyć w Rosji. W lipcu 2004 r. na Ścianie Pamięci słupskiego cmentarza odsłonięto jedyną w Polsce tablicę pamiątkową poświęconą artyście.
Tekst: Beata Zgodzińska, www.muzeum.slupsk.edu.pl

005. Błogosławiony Bronisław Kostkowski Patron Miasta Słupska
Syn Marcina i Marii (z domu Wiśniewska). Alumn Seminarium Duchownego we Włocławku, ochrzczony w słupskiej parafii pw. Św. Ottona 11 III 1915 r. Uwięziony podczas II wojny świat, i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau; w 1999 r. beatyfikowany jako męczennik przez Jana Pawła II; ur. w Słupsku 11 III 1915 - zm. w Dachau 1942.

006. Mieczysław Kościelniak
Mieczysław Kościelniak był wybitnym polskim malarzem, grafikiem i rysownikiem. Koneserom plastyki artysta ten jest dobrze znany. Mniej wtajemniczonym w arkana sztuk pięknych proponujemy prześledzić notę biograficzną. Życiem...

007. Kaźko Słupski
Więcej informacji już wkrótce...

008. Paweł Kryszałowicz
Więcej informacji już wkrótce...

009. Grażyna Auguścik
Więcej informacji już wkrótce...

010. Gebhard Leberecht von Blücher
Więcej informacji już wkrótce...

011. Henryk Wolny
Więcej informacji już wkrótce...

012. Kazimierz Adach
Więcej informacji już wkrótce...

013. Aleksy Antkiewicz
Więcej informacji już wkrótce...

014. Gebhard Leberecht von Blücher
ks, von Wahlstatt - pruski generał i feldmarszałek (Marszałek "Naprzód"), adiutant gen. W.S.Bellinga, bohater niemieckich "wojen wyzwoleńczych" 1813-1815) od 1791 dowódca słupskiego pułku huzarów /potem patron 5. pułku huzarów armii niemieckiej do 1919r.), dowódca okręgu pomorskiego i głównodowodzący armii pruskiej w 1815 r. (Waterloo); mieszkał w Słupsku w l. 1763-1772 i 1787-1792; ur. w Rostocku 16 XII 1742 - zm. 12 IX 1819 w Krobielowicach na Śląsku.

015. Wilhelm Sebastian von Belling
generał huzarów Fryderyka II, pochodził z dawnego rodu pomorskiego, uczestnik wojen śląskich i bawarskiej wojny sukcesyjnej, zapoczątkował słupskie tradycje kawaleryjskie - od 1763 r. szef słupskiego regimentu huzarów; ur. w Prusach Wsch. (Paulsdorf) - zm. w Słupsku 28 XI 1779 (pochowany pod posadzką Koścista Mariackiego).

016. Wilhelm Sebastian von Belling
artysta malarz, portrecista i pejzażysta, absolwent szkoły monachijskiej, wystawiał wielokrotnie swe obrazy na wielkich wystawach sztuki (m.in. Monachium 1938, 1940 i 1943); dokumentalista dawnego Słupska, w którym zamieszkał po I wojnie światowej (dom przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza, nr 48); ur. w Sławnie 5 IX 1886 - zm, po 28 III 1945 (wywieziony z Grudziądza przez Armię Czerwoną?).

017. Adolf Pojda
ksiądz rzymsko-katolicki, proboszcz słupskiej parafii pw. św, Ottona 1917-1926, polski działacz narodowy i plebiscytowy na Śląsku, prowadził (także w Słupsku) ożywioną działalność patriotyczną i społeczną, głosił kazania w języku polskim co doprowadziło do głośnego konfliktu w Słupsku; w czasie II wojny świat, m.in. w obozie koncentracyjnym w Dachau; ur. 12 VI 1881 w Ligockiej Kuźni na Śląsku - zm. 25 V 1942 w Hertheim k. Linzu (Austria).

018. Lothar Bucher
pruski mąż stanu, parlamentarzysta, rewolucjonista 1848 roku, później jeden z najbliższych współpracowników Otto von Bismarcka; asesor sądowy w Słupsku, gdzie właśnie jako demokrata rozpoczął swoją karierę polityczną; wielbiciel podróży morskich z Ustki; ur. 1817 w Szczecinku - zm.?.

019. George Grosz
znany niemiecki grafik, malarz, karykaturzysta, związany kolejno z postimpresjonizmem, futuryzmem i dadaizmem oraz tzw. Neue Sachlichkeit, od 1933 na emigracji w USA; krytyk zjawisk społecznych takich jak wojna czy faszyzm; ur. w Słupsku 1893 - zm. 1959.

020. Christian Ludwig Mursinna
chirurg, genialny samouk, lekarz wojskowy, generalny chirurg armii pruskiej i wykładowca chirurgii w Berlinie, uczestnik wojny siedmioletniej /1756-1765/ gdzie sam zdobywał praktykę fachową; ur. w Słupsku 1744 - zm. 1823.

021. Oswald Bumke
dr med., lekarz i naukowiec w zakresie psychiatrii i neurologii, wykładowca i profesor uniwersytetów we Freiburgu, Wrocławiu, Lipsku i Monachium; autor wielu prac specjalistycznych; w 1924 r. wezwany przez rząd Rosji bolszewickiej do śmiertelnie chorego Lenina - ze względu na swoją sławę świetnego praktyka; ur. w Słupsku 1877 - zm. 1950.

022. Erwin Bumke
brat w/w, prawnik, teoretyk prawa karnego, prezydent Sądu Rzeszy (Reichsgericht) 1929 r., reprezentant Niemiec w międzynarodowej komisji d/s więziennictwa; ur. w Słupsku 1874 - zm. 1945.

023. Zygfryd Bumke
brat w/w, znany prawnik, prezes sądu w Gdańsku po I wojnie świat.; ur. w Słupsku 1872 - zm. ?.

024. Berthold Suhle
dyrektor szkoły w Słupsku, sławny szachista, współautor wydanego w 1865 r. w Berlinie dzieła "Najnowsza teoria i praktyka gry w szachy"; ur. ? - zm. ?.

025. Hans Schrader
dr filozofii, znany archeolog, uczestniczył w pracach wykopaliskowych na Akropolu (wraz z Dörpfeldem) i w Azji Mniejszej;-dyrektor cesarskich zbiorów antyków w Wiedniu; ur. w Słupsku 1869 - zm.?

026. Eugen Ferdinand von Homeyer
ornitolog, globtotter, odbył m.in. podróż naukową wokół świata wraz ze znanym austriackim następcą tronu arcyks. Rudolfem Habsburgiem; od 1840 r. w Słupsku; ur. ? - zm. w Słupsku 1889

027. Hans Hoffman
nauczyciel gimnazjum słupskiego, sekretarz generalny Fundacji Schillera-w Weimarze, autor nowel i opowiadań z życia XIX-wiecznego Pomorza; ur. ? - zm. w Weimarze.

028. Herbert Freundlich
wybitny chemik, wykładowca uniwersytetu berlińskiego , członek Cesarskiego Towarzystwa Wspierania Nauk, współpracownik prof. Miethe w dziedzinie prób pozyskania złota z wody morskiej; ur. w Słupsku (2 poł. XIX w. ?) - zm. ?.

029. Erwin Freundlich
brat w/w, dyrektor Państwowego Astro-Fizycznego Obserwatorium w Poczdamie i Instytutu Einsteina w Neu-BabeIsberg, kierownik wielu niemieckich ekspedycji naukowych badających zjawiska astronomiczne, w okresie międzywojennym autor prac z zakresu teorii względności; ur. w Słupsku (2 poł. XIX w.) - zm. ?.

030. Christian Wilhelm Haken
członek Akademii Nauk w Berlinie, dziejopis Słupska, prepozyt słupskiego synodu kościoła luterańskiego, twórca wielkiego księgozbioru prywatnego; zwolennik "ostrożnej" germanizacji liturgii kościelnej w parafiach kaszubskich; ur. ? - zm. w Słupsku 1791.

031. Christian P. Wutstrack
znany historyk Pomorza Zachodniego, nauczyciel Szkoły Kadetów w Słupsku, dokąd przybył w 1787 r., twórca liczącej ok. 5 tys. woluminów biblioteki publicznej (na bazie księgozbioru przejętego po Ch.W. Hakenie), istniejącej do 1794 r.; ur. ? - zm. ?.

032. Friedrich Ernst Daniel Schleiermacher
wybitny teolog luterański, przybył do Słupska i przebywał tu czasowo w okresie wojen napoleońskich; wypowiadał się (m.in. w 1802 r.) w sprawie języka liturgii dla Kaszubów; ur. ? - zm. ?.

033. Albert Heintze
germanista i literat, autor i wydawca słowników i leksykonów stylistyki oraz pracy poświęconej nazwiskom niemieckim; 49 lat najlepszego okresu swojej twórczości spędził w Słupsku; ur. w Nowogardzie /XVIII- pocz. XIX w. ?/ - zm. ?.

034. Eduard Engel
pisarz (powieści, nowele), znawca i historyk literatury, ur. w Słupsku 1851 - zm. ?.

035. Thomas Heinrich Gadebusch
historyk; ur. w Słupsku 1736 - zm. 1804.

036. Wilhelm Dames
geolog; ur. w Słupsku 1821 - zm. 1898.

037. Otto von Kameke
malarz; ur. w Słupsku 1826 - zm. 1899.

038. Heinz Theuerjahr
rzeźbiarz; ur. w Słupsku 1915 - zm. ?.

039. Anna Łajming
polska pisarka, której utwory (wspomnienia, powieści, sztuki teatralne) poświęcone są jej małej Ojczyźnie - Kaszubom z okresu sprzed I i II wojny światowej; ur. 24 lipca 1904 w Przymuszewie w pow. chojnickim, zm. 13 lipca 2003 w Słupsku
Urodziła się w starej, zasiedziałej od wieków na Pomorzu, szlacheckiej rodzinie Żmuda-Trzebiatowskich. Zaczęła pisać dopiero w 1958. Jej utwory opisują realia życia wiosek południowych Kaszub pod koniec zaboru pruskiego i w latach 30. XX w. Pisała po polsku wplatając w tekst kaszubskie dialogi. Od 1973 była członkiem Związku Literatów Polskich. W 1974 wyróżniono ją Medalem Stolema. Po wojnie mieszkała w Słupsku. Honorowy Obywatel Miasta Słupska od 2000 r. W 2005 r. jej imieniem nazwano jedną ze słupskich ulic. Jej synem jest plastyk, prof. Włodzimierz Łajming.
Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>


Web Informer Button