| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Księga gości | Forum dyskusyjne | Chat | Newsletter | Powiadom znajomego | Poczta | Facebook | Youtube | Google+ |
Polski English Deutsch
Wybrzeże Słowińskie Herb Słupska Mapa Lubinusa Słupsk Słupsk On-line Słupsk Słupsk
- | - Katalog Firm | Słupsk Powiat Firmy | Przetargi | Szukam/dam prace | Ogłoszenia | Pogoda | Kamery | Hejnał Słupski | Herb Słupska | Flaga Słupska | Społeczność Lokalna - | -
- | - Słupsk Powiat | Wyszukiwarka | Klimat | Kalendarz | Słupsk w liczbach | Miasta partnerskie | Plan miasta Słupska | Bezpieczny Słupsk | Bezrobocie Słupsk | Sylwester Słupsk - | -


Słupsk On-line Słupsk On-line / Atrakcje turystyczne / Ciekawostki ze Słupska


Klątwa księcia Ernesta Bogusława de Croy
Wybaczy nam chyba książę, że nie uhonorowaliśmy jego życzenia wyrażonego w testamencie, aby nie naruszać wiecznego spokoju jego doczesnych szczątków, ale nieubłagany czas niszczy skutecznie i trzeba wiele wysiłków, żeby temu przeciwdziałać. Chodzi również i o to, aby przez następne 300 lat "pamiątki książęce" znane były nie tylko z pożółkłych kart starych ksiąg.

"Słupcio" Najsłynniejszy Słupski Niedźwiadek Szczęścia
Mały, bursztynowy niedźwiadek który do niedawna był najprawdopodobniej jednym z najpilniej strzeżonych obiektów muzealnych w Europie, bowiem przez wiele lat nie opuszczał sejfu Kulturhistorischen Museums w Stralsundzie, a jego wystawiona na ekspozycji latem 2002 r. kopia ściąga tłumy przedwojennych Pomorzan.

Średniowieczny kamień pokutny zabójcy
Wszystko wskazuje na to, że w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku znajduje się jedyny, ocalały na Pomorzu a może i w Polsce średniowieczny kamień pokutny zabójcy. To, co jeszcze ze średniowiecznego krzyża ocalało, po upływie prawie siedmiu wieków jest dziś wystawione przy wejściu w muzealne progi.

Słupska Czarownica
Przyglądam się czasem młodzieży, która przysiada na murku przed Basztą Czarownic i pije piwo. Dla mnie to miejsce jest symbolem niezawinionego cierpienia i okrutnej śmierci. Tym cierpieniem nasiąkały cegły i tkwić ono tam będzie zawsze, póki stoją nad Słupią mury baszty.

Ratusz
Nikt nie ma wątpliwości, że sercem każdego miasta jest ratusz, gdzie zapadają decyzje dotyczące jego losów. Ponieważ ze słupskim ratuszem związanych jest mnóstwo ciekawych wydarzeń, warto zajrzeć za podszewkę historii.

Najsłynniejszy słupszczanin - Heinrich von Stephan
Nigdy na przestrzeni dziejów nie pojawił się człowiek, który mógłby mu dorównać międzynarodową sławą a mimo to jest współczesnym mieszkańcom Słupska nieznany. Cieszę się, że moje publikacje zainspirowały słupskich filatelistów a ci doprowadzili do tego, że w roku 1999 odsłonięto na Poczcie Głównej tablicę pamiątkową poświęconą najgenialniejszemu pocztowcowi świata.

Słupskie mosty
Przedwojenni mieszkańcy Słupska umawiali się na randki na Moście Dziewic, skąd wiódł piękny trakt spacerowy nad Stawek Łabędzi. Dzisiejsi słupszczanie przez wiele lat umawiali się na bezimiennym mostku, przy bezimiennym stawku a żeby się nie pomylić mówili, że randka ma być przy Szkole Policji, od strony ul. Kościuszki. Na szczęście we wrześniu 2000 r. radni słupscy dokonali uroczystego .. ochrzczenia mostów.

Latające cygara
Człowiek od niepamiętnych czasów chciał latać w powietrzu. Na początku naszego stulecia podbój przestworzy fascynował konstruktorów i lotników. Kiedy w 1900 r. graf Ferdinand von Zeppelin skonstruował pierwszy sterowiec szkieletowy, zachłyśnięto się w Niemczech z zachwytu nad potężnym, "latającym cygarem", które choć ważyło dwadzieścia kilka ton, to rozwijało prędkość ponad 120 km na godzinę i pokonywało przestrzeń między kontynentami.

Najstarsza pizzeria w Polsce
Jubileusz 30-lecia istnienia obchodziła w marcu 2005 roku pierwsza pizzeria założona w Polsce w 1974 roku, tuż przy barze mlecznym "Poranek" przy ul. Wojska Polskiego 46 w Słupsku!

Najstarsza winda w Europie
W budynku domu towarowego przy placu Zwycięstwa znajduje się najstarsza w Europie drewniana, działająca winda osobowa, zbudowana na początku XX wieku. Jest to niezwykły zabytek techniki pracujący i używany od 1920 roku.

Słupskie monety
Okolicznościowy żeton o nazwie "4 Słupie" i moneta "Słupsk" to nowe slupskie monety.

Smoki w Słupsku?
Smoki "mieszkają" na dachu kościoła Mariackiego, a są to ozdobne zakończenia rynien nazywane "rzygaczami".

Krzywa wieża w Słupsku
Odchylenia różnego rodzaju budowli od pionu na całym świecie jest atrakcją turystyczną. Najsłynniejszym takim obiektem jest tzw. Krzywa Wieża w Pizie. Swój "Krzywy Dom" posiada również Toruń. Podobną atrakcję ma Słupsk. Mowa o wieży kościoła Najświętszej Marii Panny. Jest ona o 89 centymetrów odchylona od pionu w kierunku zachodnim. Oficjalne mierzenie obyło się w obecności kilkuset słupszczan w niedzielę 27 sierpnia 2006 roku.
Do pomiaru doszło z inicjatywy słupskiego samorządu. Ze strażackiego podnośnika spuszczono pion i dokonano odczytu. Swoje pomiary już wcześniej zrobili również geodeci. Zmierzyli też odchylenie drugiego rogu wieży. Z tych pomiarów wynika, że lewy narożnik odchylony jest o 71 cm, i że wieża jest lekko skręcona na zachód. Odchylenie najlepiej widać z ulicy Mikołajskiej, kiedy patrzy się w stronę kościoła tuż przy ścianie starej Poczty Głównej.

Słupski Murzynek
Figurka charakterystycznego Murzynka powróciła do niecki fontanny w alejach Sienkiewicza w Słupsku. Postać chłopca trzymającego rybę znana jest słupszczanom od kilkudziesięciu lat. Wiadomo, że ozdabiał fontannę już na początku lat 50. ubiegłego wieku. Zachowały się fotografie z tamtego okresu. Nie wiadomo jednak, kiedy rzeźbę ustawiono po raz pierwszy. Niestety w ciągu lat postać została dwukrotnie uszkodzona. Murzynka zniszczono na początku lat 80. i w 2006 roku, kiedy to zastąpiły go sylwetki czterech lwów. Teraz Murzynek wykonany z brązu powrócił na swoje miejsce.

Wieża Ratusza Miejskiego
Jednym z elementów słupskiego ratusza jest wspaniała 56-metrowa wieża, na którą prowadzi 180 schodów. Do zwiedzania wieżę udostępniono w 2003 roku. Znajduje się tam galeria portretów burmistrzów i prezydentów. Na szczycie jest taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta oraz dolinę rzeki Słupi. Wchodząc na wieżę nie sposób nie zauważyć nastrojowej galerii zdjęć starego przedwojennego Słupska, oraz portretów pierwszych włodarzy miasta. Wchodząc wyżej napotykamy stary mechanizm zegarowy, który nieprzerwanie działa od stu lat.

Angielskie budki telefoniczne
Angielskie budki telefoniczne zostały przywiezione do Słupska w 1989 roku jako prezent zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Carlise w Wielkiej Brytanii. Umowa partnerska z Carlise została zawarta w 1987 roku. Gdy budki pojawiły się w Słupsku, stanęły po obu stronach ratusza na Placu Zwycięstwa. Były to pierwsze budki telefoniczne w Polsce w stylu angielskim z działającymi automatami telefonicznymi. Można się było z nich dodzwonić do każdego miejsca na świecie. W połowie lat 90-tych ubiegłego wieku budki zostały przeniesione do parku obok ratusza. Stoją tam do dnia dzisiejszego i nadal można z nich korzystać.

Słupski Chłopczyk (Stolper Jungchen)
Produkcję sera "Słupski Chłopczyk" rozpoczęto około 1925 roku. Już we wrześniu 1927 roku słynny słupski ser typu camembert dostał pierwszy medal na targach w Paryżu. Do sukcesu "Słupskiego Chłopczyka" przyczyniło się wydanie serii reklamujących go kartek. W dniu 5 czerwca 2007 roku została podpisana umowa pomiędzy Miastem Słupsk a Zakładem Produkcyjno - Handlowym SER-MILK na produkcję serka typu cammembert "Stolper Junghen". Miasto Słupsk udzieliło licencji na produkcję tego wyrobu do marca 2014 roku. W ten sposób Słupsk przywraca produktowi markę, jaką cieszył się przed wojną w Europie oraz czyni z serka jeden z rozpoznawalnych symboli miasta, stanowiący pomost historyczny między przedwojennym Słupskiem administrowanym przez Niemców a obecnym - przywróconym Polakom.

Który bardziej zasłużony?
Książę Bogusław V czy Bogusław X? Drugiemu z nich pomnik postanowili postawić w Słupsku przedstawiciele fundacji "Naji Goche" (Nasze Gochy). Temu pomysłowi sprzeciwiają się członkowie Bractwa Rycerskiego im. Bogusława V, argumentując, że jeśli komuś monument się należy, to właśnie ich patronowi. Historycy na ten temat jeszcze dyskutują, a my przedstawimy Państwu sylwetki obu książąt, aby każdy sam mógł osądzić, który z nich jest bardziej dla Słupska zasłużony i kogo należy w naszym mieście upamiętnić.

Tajemnice domu pod Meduzą
Piękna twarz kobiety okolona skrzydłami, która widnieje nad wejściem do budynku zajmowanego dziś przez Urząd Morski przy alei Sienkiewicza w Słupsku zawsze mnie fascynowała. Dziś już wiem, że ta piękna Meduza jest amuletem strzegącym wejścia przed wrogami. Ten, co ma złe zamiary, nie powinien przekraczać progu domu, bowiem wcześniej czy później zostanie ukarany.

Największy wybór ciekawych książek ze Słupska do nabycia w Księgarnia Gryf.
Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>


Web Informer Button